Redovisa tävlingsresultat

Klicka på den gren du har tävlat i så kommer du till rätt formulär. Skicka in formuläret när du har nya tävlingsresultat så är du med och tävlar om klubbens vandringspriser och bidrar till klubbens tävlingsstatistik i distriktet. I formuläret kan du även kryssa i om du vill att ditt resultat ska synas på hemsidan.

OBS! Resultat kommer inte in automatiskt, inte heller nya tävlingsekipage. Vill du vara med på hemsidan måste du skicka in ett formulär.

P.g.a coronaviruset kommer inga vandrings-, utvecklings- eller hederspriser att delas ut 2020. Det finns för få tävlingar och många tävlande är i riskgruppen, så det skulle inte vara rättvist att dela ut dessa priser. Men skicka gärna in resultat ändå och bli publicerad på hemsidan!

Klicka på den gren du har tävlat i:
BRUKS
LYDNAD
RALLYLYDNAD
AGILITY
NOSE WORK

UTSTÄLLNING

Statuter

P.g.a coronaviruset kommer inga vandrings-, utvecklings- eller hederspriser att delas ut 2020-2021. Det finns för få tävlingar och många tävlande är i riskgruppen, så det skulle inte vara rättvist att dela ut dessa priser. 

Läs statuterna här:
Vandringspriser för årets bästa hund
Hederspriser i bruks
Mona Frisk Peters utvecklingspris
Klubbmästerskap
Derby Flen - Katrineholm 

Bästa hundarna genom tiderna

prispall

 Bästa brukshund

2021 Inget pris delas ut pga covid
2020 Inget pris delas ut pga covid
2019 Madeleine Fantl & Maxi
2018 Madeleine Fantl & Maxi
2017 Madeleine Fantl & Maxi
2016 Mia Cangren Malmberg & Greta
2015 Mia Cangren Malmberg & Greta
2014 Dan Andersson & Linn
2013 Mia Cangren Malmberg & Greta
2012 Mia Cangren Malmberg & Greta

 

 Bästa lydnadshund

2021 Inget pris delas ut pga covid
2020 Inget pris delas ut pga covid
2019 Madeleine Fantl & Maxi
2018 Angelica Adolfsson & Jippi
2017 Camilla Mangnäs & Kicki
2016 Nina Karlsson & Isa
2015 Annika Wijkström & Minty
2014 Anja Skog & Krydds Dolly
2013 Anja Skog & Krydds Driva
2012 Anja Skog & Krydds Dolly

 

 Bästa rallylydnadshund

2021 Inget pris delas ut pga covid
2020 Inget pris delas ut pga covid
2019 Eva Rangwe & Edvin
2018 Camilla Bermell & Chili
2017 Helene Apelqvist & Cleo
2016 Cecilia Palmaer & Troja
2015 Charlotte Erngren & Lisa
2014 Lena Wistrand & Tassa
2013 Sandra Axnér & Molly

 

 Bästa agilityhund

2021 Inget pris delas ut pga covid
2020 Inget pris delas ut pga covid
2019 Helene Apelqvist & Cleo
2018 Helene Apelqvist & Cleo
2017 Marie Brännman Karlsson & Tyra
2016 Ingeli Karlholm & Aylin
2015 Marie Brännman Karlsson & Tyra
2014 Mervi Junttila & Roisin
2012 Mikaela Holegård & Ella

 

 Bästa noseworkhund

2021 Inget pris delas ut pga covid
2020 Inget pris delas ut pga covid
2019 Helene Apelqvist & Dixie
2018 Susanna Parviainen & Essie
2017 Camilla Bermell & Chili

 

 Bästa utställningshund

2021 Inget pris delas ut pga covid
2020 Inget pris delas ut pga covid
2019 Madeleine Fantl & Maxi
2018 Madeleine Fantl & Maxi
2017 Madeleine Fantl & Maxi

 

 Bästa allroundhund

2021 Inget pris delas ut pga covid
2020 Inget pris delas ut pga covid
2019 Madeleine Fantl & Maxi
2018 Helene Apelqvist & Cleo
2017 Helene Apelqvist & Cleo

 

 Årets Högrehund

2021 Inget pris delas ut pga covid
2020 Inget pris delas ut pga covid
2019 Inget ekipage
2018 Maarit Bäcklander & Spot
2016 Madeleine Fantl & Maxi
2013
Gullevi Bergqvist & Humla
2012 Sara Benkarcik & Fixa

 

 Årets Lägrehund

2021 Inget pris delas ut pga covid
2020 Inget pris delas ut pga covid
2019 Inget ekipage
2018 Inget ekipage
2017 Susanne Svensson & Mozart
2016 Susanne Svensson & Lizzie
2015 Anja Skog & Dolly
2014 Angelica Adolfsson & Xigge
2013
Johanna Seger & Oxy
2012 Ewa Carlsson & Dexxon

 

 Årets Appellhund

2021 Inget pris delas ut pga covid
2020 Inget pris delas ut pga covid
2019 Kerstin Thuvesson & Cassie
2018 Angelica Adolfsson & Atchi Prosit
2017 Helene Apelqvist & Cleo
2015 Kristina Sydorw & Enzo
2014 Anja Skog & Dolly
2013
Tommy Carlsson & Magic
2012 Mia Cangren Malmberg & Greta

 

 Klubbmästare bruks

2022 Helene Apelqvist & Cleo
2021 Eva Rangwe & Karma
2020 KM inställt pga covid
2019 Kerstin Thuvesson & Cassie
2018 Eva Rangwe & Edvin
2017 Anja Skog & Dolly
2016 Mia Cangren Malmberg & Greta
2015 Mia Cangren Malmberg & Greta
2014 Ewa Carlsson & Blicka
2013 Anonymt ekipage

 

 Klubbmästare lydnad

2022 Gunnel Landsberg & Lie
2021 Eva Rangwe & Edvin
2020 KM inställt pga covid
2019 Helene Apelqvist & Dixie
2018 Angelica Adolfsson & Jippi
2017 Lilian Säfwe & Baro
2016 Susanne Svensson & Lizzie
2015 Gunnel Landsberg & Tyra
2014 Charlotte Erngren & Lisa
2013 Charlotte Erngren & Fendi

 

 Klubbmästare rallylydnad

2022 Anna-Mia Jonsson & Chaska
2021 Anja Skog & Dolly
2020 KM inställt pga covid
2019 Eva Rangwe & Snövit
2018 Eva Rangwe & Snövit
2017 Helene Apelqvist & Cleo 
2016 Lovisa Björkman & Ester 
2015 Charlotte Erngren & Lisa 
2014 Anja Skog & Rosie 
2013 Elisabet Areskoug & Gossi

 

 Klubbmästare agility

2022 Helene Apelqvist & Cleo
2021 Inget ekipage
2020 KM inställt pga covid
2019 Helene Apelqvist & Cleo
2018 Helene Apelqvist & Cleo
2017 Ingrid Wigur & Lin 
2016 Svea Nielsen & Ganza 
2015 Ulrika Fors Karlsson & Marilyn 
2014 Anders Hellmér & Raffel 
2013 Marie Brännman Karlsson & Mach
2012 Mikaela Holegård & Ella 

 

 Klubbmästare nosework

2022 Klass 1 - Mia CM & Inka
Klass 2 - Helene Apelqvist & Dixie
2021 Åsa Lindstam & Debbie
2020 KM inställt pga covid
2019 Helene Apelqvist & Dixie
2018 Mia Cangren Malmberg & Inka

 

 Blåbärsmästare bruks

2022 Inget ekipage
2021 Inget ekipage
2020 KM inställt pga covid
2019 Angelina Haller & Uffra
2018 Angelina Haller & Uffra

 

 Blåbärsmästare lydnad

2022 Inget ekipage
2021 Inget ekipage
2020 KM inställt pga covid
2019 Olle Park & Arina
2018 Hillevi Lööw & Lotta

 

 Blåbärsmästare rallylydnad

2022 Inget ekipage
2021 Charlie Skog & Tintin
2020 KM inställt pga covid
2019 Anja Skog & Driva
2018 Anja Skog & Driva

 

 Blåbärsmästare agility

2022 Marie Brännman-Karlsson & Bowie
2021 Gudrun Löfgren & Gibzon
2020 KM inställt pga covid
2019 Ingrid Wigur & Helga
2018 Maarit Bäcklander & Spot

 

 Blåbärsmästare nosework

2022 Anna-Mia Jonsson & Chaska
2021 Lisa Svensson & Nikki
2020 KM inställt pga covid
2019 Gun Holmberg & Alice
2018 Angelina Haller & Uffra

Scrolla ner på sidan eller klicka på förarens namn för att se årets tävlingsresultat:

  Helene Apelqvist & Dixie  
  Anna-Mia Jonsson & Chaska  
  Anna-Mia Jonsson & Wayra  
  Anna-Mia Jonsson & Panda  
  Gunnel Landsberg & Tyra  
  Gunnel Landsberg & Cocos  
  Gunnel Landsberg & Lie  
  Ingela Sunnqvist & Lotty  


Se tidigare års resultat:

2021  -  Alla grenar
2020  -  Alla grenar
2019  -  Alla grenar
2018  -  Bruks    Lydnad    Rally    Agility    Nosework    Utställning  -  2018

2017  -  Bruks    Lydnad    Rally    Agility    Nosework    Utställning  -  2017
2016  -  Bruks    Lydnad    Rally    Agility         ------               ------       -  2016
2015  -  Bruks    Lydnad    Rally    Agility         ------               ------       -  2015
2014  -  Bruks    Lydnad    Rally    Agility         ------         Utställning  -  2014
2013  -  Bruks    Lydnad    Rally    Agility         ------               ------       -  2013
2012  -  Bruks    Lydnad    Rally    Agility         ------         Utställning  -  2012

Dixie

 

Helene Apelqvist & Windedos Country Girl

 

AGILITY

Datum
Plats
Gren
Klass
Fel
Plac
Ant start
Merit
Poäng
220813 Strängnäs Ag 1 5 3 15   2
220814 Strängnäs Hopp 1 5 4 14   2

 

BRUKS

Datum
Plats
Gren
Klass
Poäng
Plac
Merit
Medel
Poäng
220508 Eskilstuna Spår Högre 353,75 5 GK 5,89 5
220917 Katrineholm Spår Högre 507 1 Uppfl 8,45 9,5

 

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
220329 Kungsör 1 244 3 2   7,63 5
220601 Flen 1 234 1 2   7,31  
220709 Flen 1 251,5 5 2   7,86 5
220710 Flen 1 265 4 1 Uppfl 8,28 9
220925 Flen 1 201,5 2 3   6,3  

 

NOSEWORK

Datum
Plats
Tävl
Klass
Poäng
Fel
Plac
Merit
Poäng
220312 Malmköping TSM 2 50 2 21    
220326 Skultuna TSM 2 83 0 19   2
220619 Södertälje TSM 2 63 2 20    
221029 Västerås TSM 2 47 4 21 SSE 5
221030 Kvarsebo TSM 2 74,5 2 23   2

 

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
220415 Färgelanda M 69 46   2
220415 Färgelanda M 67 49   2
221001 Strängnäs (DM) M 94 4 CERT 12

 

Chaska

               Anna-Mia Jonsson & Chaska

 

AGILITY

Datum
Plats
Gren
Klass
Fel
Plac
Ant start
Merit
Poäng
220403 Kungsör Agility 2 18,78 10 14   2

 

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
220329 Kungsör 1 211,5 6 3   6,6 2
220515 Kumla 1 233 2 2   7,3 5
220710 Flen 1 206,5 7 3   6,5  
220710 Flen 1 274,5 3 1 LD 8,6 11

 

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
220415 Färgelanda M 93 24 Kval 12
220415 Färgelanda M 89 29   2
220807 Flen M 63 28    
221001 Strängnäs (DM) M 69 36   2
Wayra

Anna-Mia Jonsson & Lovlipon Cayenne

 

BRUKS

Datum
Plats
Gren
Klass
Poäng
Plac
Merit
Medel
Poäng
220612 Flen Spår Appell 94,5 6   3,78 2

 

AGILITY

Datum
Plats
Gren
Klass
Fel
Plac
Ant start
Merit
Poäng
220611 Linköping Hopp 1 5 6 16   2
220611 Linköping Hopp 1 5 4 16   2
220611 Linköping Hopp 1 5,48 7 13   2

 

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
220205 Fagersta Start 175 8 Uppfl   8,75 8,5
220205 Fagersta Start 163 11 Uppfl LD 8,15 10,5
220515 Kumla Start 164,5 4 Uppfl   8,23 8,5
220710 Flen 1 241,5 6 2   7,5  
220710 Flen 1 173,5 10 0   5,42  

 

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
220415 Färgelanda M 83 37    
220415 Färgelanda M 73 46    
220501 Eskilstuna M 50 39    
220501 Eskilstuna M 61 29    
220807 Flen M 49 38    
221001 Strängnäs (DM) M 73 35    
221015 Linköping M 81 24    
221015 Linköping M 67 23    
221016 Karlstad M 95 6 CERT 12
221112 Karlstad M 93 4 CERT+Championat 12
221112 Karlstad M 93 11 CERT 12



 

Anna-Mia Jonsson & Wachami's Panda

 

UTSTÄLLNING

Datum
Plats
Typ
Klass
Merit
Poäng
220730  Karlstad SWCK Junior G 2

 

Tyra

 

 Gunnel Landsberg & Chipsmakers I Natt Är Jag Din

 

 

NOSEWORK

Datum
Plats
Tävl
Klass
Poäng
Fel
Plac
Merit
Poäng
220606 Flen TEM 1 75 2 27   2
220918 Nyköping TSM 1 100 0 2 Diplom 9

 

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
 220326 Fagersta Forts 74 14   2
 220326 Fagersta Forts 72 22   2

Cocos

Gunnel Landsberg & Chipsmakers Solaobada I Pinacolada

 

BRUKS

Datum
Plats
Gren
Klass
Poäng
Plac
Merit
Medel
Poäng
221001 Katrineholm Spår Appell 198 3 Uppfl 7,92 8,5

 

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
220709 Flen 1 123,5 13 0   3,85 2
220709 Flen 1 126 12 0   3,94 2

 

Gunnel Landsberg & Chipsmakers Åh Julie

 

NOSEWORK

Datum
Plats
Tävl
Klass
Poäng
Fel
Plac
Merit
Poäng
220122 Flen Doftprov         GK 2

 

UTSTÄLLNING

Datum
Plats
Typ
Klass
Merit
Poäng
220604 Norrköping SKK Unghund VG 2

 

Ingela Sunnqvist & Försvarsmakten Otty

 

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
220720 Sala Start 147,5 11 GK   7,38 5

Vi gratulerar!

Helene Apelqvist & Dixie
Uppflyttn till Elit Spår
Anna-Mia Jonsson & Chaska
LD 1
Anna-Mia Jonsson & Wayra
LD Startklass
Anna-Mia Jonsson & Wayra
SE RallyCh
Gunnel Landsberg & Cocos
Uppflyttn till Lägre Spår