Redovisa tävlingsresultat

Klicka på den gren du har tävlat i så kommer du till rätt formulär. Skicka in formuläret när du har nya tävlingsresultat så är du med och tävlar om klubbens vandringspriser och bidrar till klubbens tävlingsstatistik i distriktet. I formuläret kan du även kryssa i om du vill att ditt resultat ska synas på hemsidan.

OBS! Resultat kommer inte in automatiskt, inte heller nya tävlingsekipage. Vill du vara med på hemsidan måste du skicka in ett formulär.

Klicka på den gren du har tävlat i:
BRUKS
LYDNAD
RALLYLYDNAD
AGILITY
NOSE WORK

UTSTÄLLNING

Bästa hundarna genom tiderna

prispall

 Bästa brukshund

2018 Madeleine Fantl & Maxi
2017 Madeleine Fantl & Maxi
2016 Mia Cangren Malmberg & Greta
2015 Mia Cangren Malmberg & Greta
2014 Dan Andersson & Linn
2013 Mia Cangren Malmberg & Greta
2012 Mia Cangren Malmberg & Greta

 

 Bästa lydnadshund

2018 Angelica Adolfsson & Jippi
2017 Camilla Mangnäs & Kicki
2016 Nina Karlsson & Isa
2015 Annika Wijkström & Minty
2014 Anja Skog & Krydds Dolly
2013 Anja Skog & Krydds Driva
2012 Anja Skog & Krydds Dolly

 

 Bästa rallylydnadshund

2018 Camilla Bermell & Chili
2017 Helene Apelqvist & Cleo
2016 Cecilia Palmaer & Troja
2015 Charlotte Erngren & Lisa
2014 Lena Wistrand & Tassa
2013 Sandra Axnér & Molly

 

 Bästa agilityhund

2018 Helene Apelqvist & Cleo
2017 Marie Brännman Karlsson & Tyra
2016 Ingeli Karlholm & Aylin
2015 Marie Brännman Karlsson & Tyra
2014 Mervi Junttila & Roisin
2012 Mikaela Holegård & Ella

 

 Bästa noseworkhund

2018 Susanna Parviainen & Essie
2017 Camilla Bermell & Chili

 

 Bästa utställningshund

2018 Madeleine Fantl & Maxi
2017 Madeleine Fantl & Maxi

 

 Bästa allroundhund

2018 Helene Apelqvist & Cleo
2017 Helene Apelqvist & Cleo

 

 Årets Högrehund

2018 Maarit Bäcklander & Spot
2016 Madeleine Fantl & Maxi
2013
Gullevi Bergqvist & Humla
2012 Sara Benkarcik & Fixa

 

 Årets Lägrehund

2017 Susanne Svensson & Mozart
2016 Susanne Svensson & Lizzie
2015 Anja Skog & Dolly
2014 Angelica Adolfsson & Xigge
2013
Johanna Seger & Oxy
2012 Ewa Carlsson & Dexxon

 

 Årets Appellhund

2018 Angelica Adolfsson & Atchi Prosit
2017 Helene Apelqvist & Cleo
2015 Kristina Sydorw & Enzo
2014 Anja Skog & Dolly
2013
Tommy Carlsson & Magic
2012 Mia Cangren Malmberg & Greta

 

 Klubbmästare bruks

2019 Kerstin Thuvesson & Cassie
2018 Eva Rangwe & Edvin
2017 Anja Skog & Dolly
2016 Mia Cangren Malmberg & Greta
2015 Mia Cangren Malmberg & Greta
2014 Ewa Carlsson & Blicka
2013 Anonymt ekipage

 

 Klubbmästare lydnad

2019 Helene Apelqvist & Dixie
2018 Angelica Adolfsson & Jippi
2017 Lilian Säfwe & Baro
2016 Susanne Svensson & Lizzie
2015 Gunnel Landsberg & Tyra
2014 Charlotte Erngren & Lisa
2013 Charlotte Erngren & Fendi

 

 Klubbmästare rallylydnad

2019 Eva Rangwe & Snövit
2018 Eva Rangwe & Snövit
2017 Helene Apelqvist & Cleo 
2016 Lovisa Björkman & Ester 
2015 Charlotte Erngren & Lisa 
2014 Anja Skog & Rosie 
2013 Elisabet Areskoug & Gossi

 

 Klubbmästare agility

2019 Helene Apelqvist & Cleo
2018 Helene Apelqvist & Cleo
2017 Ingrid Wigur & Lin 
2016 Svea Nielsen & Ganza 
2015 Ulrika Fors Karlsson & Marilyn 
2014 Anders Hellmér & Raffel 
2013 Marie Brännman Karlsson & Mach
2012 Mikaela Holegård & Ella 

 

 Klubbmästare nosework

2019 Helene Apelqvist & Dixie
2018 Mia Cangren Malmberg & Inka

 

 Blåbärsmästare bruks

2019 Angelina Haller & Uffra
2018 Angelina Haller & Uffra

 

 Blåbärsmästare lydnad

2019 Olle Park & Arina
2018 Hillevi Lööw & Lotta

 

 Blåbärsmästare rallylydnad

2019 Anja Skog & Driva
2018 Anja Skog & Driva

 

 Blåbärsmästare agility

2019 Ingrid Wigur & Helga
2018 Maarit Bäcklander & Spot

 

 Blåbärsmästare nosework

2019 Gun Holmberg & Alice
2018 Angelina Haller & Uffra

Index tävlingsresultat 2019

Scrolla ner på sidan eller klicka på förarens namn för att se årets tävlingsresultat:
Helene Apelqvist Maarit Bäcklander Ulrica Böninger Sideryd
Mia Cangren Malmberg Charlotte Erngren Madeleine Fantl
Gun Holmberg Tommy Johansson Anna-Mia Jonsson
Yvonne Karlsson Gunnel Landsberg Camilla Mangnäs
Eva Rangwe Anja Skog Kerstin Thuvesson  

 

Se tidigare års resultat: ------------------------------------------------------------------------------

2018  -  Bruks    Lydnad    Rally    Agility    Nosework    Utställning  -  2018
2017  -  Bruks    Lydnad    Rally    Agility    Nosework    Utställning  -  2017
2016  -  Bruks    Lydnad    Rally    Agility         ------               ------       -  2016
2015  -  Bruks    Lydnad    Rally    Agility         ------               ------       -  2015
2014  -  Bruks    Lydnad    Rally    Agility         ------         Utställning  -  2014
2013  -  Bruks    Lydnad    Rally    Agility         ------               ------       -  2013
2012  -  Bruks    Lydnad    Rally    Agility         ------         Utställning  -  2012

 

             

      

 Helene Apelqvist & Sheepeye's Milky Black Isola

AGILITY

Datum
Plats
Gren
Klass
Fel
Plac
Ant st
Merit
Poäng
190324 Upplands Väsby Hopp 2 1,73 2 24   2,0

 

             

    

 Helene Apelqvist & Windedos Country Girl

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190126 Kungsör S 165,0 5 Uppfl   8,25 8,5

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
190319 Kungsör N 88 4 Kval 5,5 

 

Spot

Maarit Bäcklander & Ojoys Macduff

BRUKS

Datum
Plats
Gren
Klass
Poäng
Plac
Merit
Medel
Poäng
190505 Strängnäs Spår Ekl 384,25 8 Godk 5,91 5,0
190525 Flen Spår Ekl 395,00 5 Godk 6,08 5,0

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190929 Flen 2 190,5 3     5,95 2,0

UTSTÄLLNING

Datum
Plats
Typ
Klass
Merit
Poäng
190922 Eskilstuna SKK BRKL VG 4

 

      

            

   Ulrica Böninger Sideryd & Trust In My Eyes Vivi

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190630 Södertälje S 153,0 6 Godk   7,65 5,0

 

Mia o Inka

Mia Cangren Malmberg & Aspirant's Inka

 

NOSEWORK

Datum
Plats
Tävl
Klass
Poäng
Fel
Plac
Merit
Poäng
180216 Åkersberga TEM 1 75 0 24 SSE 5,0
190406
Svärtinge TSM 1 75 2 26   2,0

 

      

       

   Charlotte Erngren & Alma

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
191006
Katrineholm S 160,0 9  Uppfl   8,00 8,5
191006 Katrineholm S 171,0 9  Uppfl   8,55 8,5

 

      

            

   Charlotte Erngren & Moa

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190713 Flen 1 209,5 10 3   6,55 2,0
190714 Flen 1 266,5 5 1   8,33 9,0
190831 EHDK 1 206,5 9 3   6,45 2,0

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
190630 Fagersta F 98 4 Kval  
190630 Fagersta F 99 6 Kval 6,0
190810 Flen F 98 1 Diplom+uppfl 9,0
190811 Flen F 99 2 Kval 6,0

 

      

            

   Charlotte Erngren & Sibbofjärdens Lisa

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
190921 Vadstena A 89 4 Diplom+uppfl 9,5
190921 Vadstena A 64 9   2,0

 

      

            

   Charlotte Erngren & Westridge Adrenaline Rush

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190828 Haninge S 153,0 6 Godk   7,65 5,0
190831 EHDK S 181,0 3 Uppfl   9,05 8,5

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
190803 Norrköping N 86 9 Kval  5,5
190810 Flen N 79 13 Kval 5,5
190811 Flen N 75 12 Diplom+uppfl 8,5

NOSEWORK

Datum
Plats
Tävl
Klass
Poäng
Fel
Plac
Merit
Poäng
190703 Kumla/Hallsberg DP         Godkänt 2,0

 

Madeleine Fantl o Maxi ny

Madeleine Fantl & Dobvoyage Iham

BRUKS

Datum
Plats
Gren
Klass
Poäng
Plac
Merit
Medel
Poäng
190504 Sommenbygden Spår Ekl 523,00 7 Cp 8,05 12,0
190526
Flen Spår Ekl 560,00 1 Champ 8,62 12,0
190608 Norrköping Spår Ekl 499,50 4 Godk 7,68 5,0
190915
Flen Sök Lkl 384,75 3 Godk 6,41  

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190126 Kungsör 3 229,5 5 2   7,17  
190517 Uppsala 3 230,5 2 2   7,20  
190630 Södertälje 3 226,0 1 2   7,06  
190807 Eskilstuna 3 234,0 3 2   7,31  
190908
Linköping 3 262,5 3 1   8,20 10,0
191012 Vadstena 3 224,0 6 2   7,00  
191018 Uppsala 3 262,5 1 1 SE LCH 8,20 12,0
191110 Flen 3 259,5 4 1   8,11 10,0

UTSTÄLLNING

Datum
Plats
Typ
Klass
Merit
Poäng
190804 Södertälje  SBK CHKL CK 10
190922 Eskilstuna SBK CHKL Excellent  
191006 Uppsala SBK CHKL Excellent, CK, BIR 10
191117
Insjön SBK CHKL Excellent, CK, BIR 10

 

      

 

   Gun Holmberg & Alice

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190414
N Gotland 1 261,0 2   8,16 9,0

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
190512 Flen F 96
5 Kval 6,0
190512 Flen F 85 12 Diplom+uppfl 9,0

 

Plura

   Tommy Johansson & Sunnantorps Nemo

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
191109 Flen S 140,0 5 Godk   7,00 5,0

 

Chaska

Anna-Mia Jonsson & Chaska Korítsi

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190612 Eskilstuna S 154,5 7 Godk   7,73 5,0
190713 Flen S 155,0 13 Godk   7,75 5,0
190714 Flen S 165,0
5 Uppfl LD 8,25 10,5

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
190316 Karlstad M 93 8 Kval  
190413 Bro-Håbo M 89 16    
190413 Bro-Håbo M 79
25    
190413 Bro-Håbo M 87 14    
190414 Bro-Håbo M 97 10 Kval 12,0
190414 Bro-Håbo M 79 24    
190414 Bro-Håbo M 93 17 Kval  
190419 Vadstena M 93 10 Kval  
190427
Norrköping M 94 6 Kval  
190428
Motala M 97 8 Kval 12,0
190505 Stockholm Södra M 90 14 Kval  
190505 Stockholm Södra M 95 19 Kval  
190803
Norrköping M 99 3 Kval 12,0
190811
Flen M 90 11 Kval  

AGILITY

Datum
Plats
Gren
Klass
Fel
Plac
Ant st
Merit
Poäng
190224 Fagersta Hopp 1 0 4 25 Pinne+Dipl+Uppfl 11,0
190406 Söderköping Agility 2 9,23 4 26   2,0
190406 Söderköping Hopp 2 8,94 11 22   2,0

 

Wayra

Anna-Mia Jonsson & Lovlipon Cayenne

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190713 Flen S 127,0 16 Godk   6,35 5,0
190714 Flen S 119,5 13     5,98 2,0
191102 Söderköping S 160,0 8 Uppfl   8,00 8,5

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
190317 Karlstad F 88 9 Diplom+uppfl 9,0
190419 Vadstena F 91 5 Kval  
190419 Vadstena F 96 3 Kval  
190630 Fagersta F 91 11 Kval  
190630 Fagersta F 98 10 Kval  
190928
Eskilstuna A 85 6 Diplom+uppfl 9,5
191207
Kungsör A 97 1 Kval 9,5

 

      

           

   Yvonne Karlsson & Nova Morgonstjärna

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
190811 Flen N 68 15   2,0

 

Tyra

 Gunnel Landsberg & Chipsmaker I Natt Är Jag Din

BRUKS

Datum
Plats
Gren
Klass
Poäng
Plac
Merit
Medel
Poäng
190428 Strängnäs Spår Akl 209,50 2 Uppfl 8,38 8,5

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190106 Södertälje 1 170,0 8     5,31 2,0
191110 Flen 1 194,5 9 3   6,08 2,0

 

Cocos

 Gunnel Landsberg & Chipsmakers Solaochbada I Pinacolada

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190713 Flen S 116,0 17     5,80 2,0
190714 Flen S 144,5 13 Godk   7,23 5,0
190807 Eskilstuna S 94,0 19     4,70 2,0

 

      

            

   Camilla Mangnäs & Bohlsta Trollets Elsa

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190824 Hedemora S 192,0 1 Uppfl   9,60 8,5
191006 Katrineholm S 188,5 1 Uppfl   9,43 8,5
191006 Katrineholm S 182,0 3 Uppfl LD 9,10 10,5

 

      

            

   Camilla Mangnäs & Huntret's Kejsarbeckasin

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190602 Västerås 1 243,0 4   7,59  
190605 Skultuna 1 252,5 2 2   7,89 5,0
190713 Flen 1 303,0 1 1   9,47 9,0
190714 Flen 1 282,5 1 1   8,83 9,0

 

Edvin

 Eva Rangwe & Chrisun's Edvin

BRUKS

Datum
Plats
Gren
Klass
Poäng
Plac
Merit
Medel
Poäng
190601 Knivsta Spår Ekl 456,50 8 Godk 7,02 5,0
190616 Haninge Spår Ekl 497,50 4 Godk 7,65 5,0

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190420 Valdemarsvik 3 233,0 1   7,28  
190531 Knivsta 3 245,0 9 2   7,66  
190629 Nynäshamn 3 246,0 7 2   7,69  
190831
Eskilstuna 3 258,5 4 1   8,08 10,0
190914 Vilhelmina 3 250,0 1 2   7,81 5,0
190929 Flen 3 276,5 2 1 SE LCH 8,64 12,0

 RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
190320 Gagnef-Floda M 100 1 Cert 12,0
190320 Gagnef-Floda M 100 1 Cert 12,0
190414 Bro-Håbo M 95 18 SE RallyCH 12,0
190428 Motala M 93 13 Cert  
190428 Motala M 90 6 Cert  
190428 Motala M 90 4 Cert  
190810 Flen M 96 3 Cert  
190811 Flen M 90 11 Cert  

AGILITY (Handler Lisa Randbäck)

Datum
Plats
Gren
Klass
Fel
Plac
Ant st
Merit
Poäng
190818 Fellingsbro Agility 2 D        
190818 Fellingsbro Hopp 2 2,51 17 43   2,0
190818 Fellingsbro Hopp 2 0 15 43   5,0

 

Snövit

 Eva Rangwe & Snövit

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190629 Nynäshamn 3 188,5 14     5,89 2,0
190630 Nynäshamn 3 188,0 11     5,88 2,0

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
190320 Gagnef-Floda M 93 12  Kval 12,0
190320 Gagnef-Floda M 80 27    
190414 Bro-Håbo M 98   Kval 12,0
190419 Vadstena M 94 Diplom 12,0
190428 Motala M 78 14    
190428 Motala M 89 6    
190428 Motala M 83 21    
190428 Motala M 84 20    
190810 Flen M 74 24    
190811 Flen M 85 18    

 

Krydds Dolly

Anja Skog & Krydds Dolly

BRUKS

Datum
Plats
Gren
Klass
Poäng
Plac
Merit
Medel
Poäng
190428 Eskilstuna Sök Hkl 456,50 1
Godk 7,61 5,0

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
190319
Kungsör N 96 2 Diplom+uppfl 8,5 
190512 Flen F 90 9 Kval  
190512 Flen F 99 1 Kval  
190602 Södertälje F 100 1 Diplom+uppfl 9,0
190602 Södertälje F 95 3 Kval  
190921 Vadstena A 42 11    
190921 Vadstena A 99 1 Kval 9,5
191019 Söderköping A 59 13    

 

Krydds Driva mindre fil

Anja Skog & Krydds Driva

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190303 Kungsör 3 171,0 12     5,34 2,0
190504 EHDK 3 181,0 6     5,66 2,0
190504 EHDK 3 204,5 6 3   6,40 2,0

RALLYLYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Merit
Poäng
190921 Vadstena N 84 7 Kval 5,5
190921 Vadstena N 99 2 Kval 5,5
191019 Söderköping N 99 2 Diplom+uppfl 8,5

 

      

            

   Kerstin Thuvesson & Decorous Capable Caprice

BRUKS

Datum
Plats
Gren
Klass
Poäng
Plac
Merit
Medel
Poäng
191020 Eskilstuna Spår Akl 214,50 1 Uppfl 8,58 8,5

LYDNAD

Datum
Plats
Klass
Poäng
Plac
Pris
Merit
Med
Poäng
190831 Eskilstuna S 161,0 5 Uppfl    8,05 8,5

Grattis!

Vi gratulerar

Ros2

 Madeleine Fantl & Maxi
 Svenskt lydnadschampionat
 Eva Rangwe & Edvin
 Svenskt lydnadschampionat
 Gunnel Landsberg & Tyra
 Uppflyttn till lägre klass
 Kerstin Thuvesson & Cassie
 Uppflyttn till lägre klass
 Camilla Mangnäs & Elsa
 LD Startklass
 Anja Skog & Driva
 Uppflyttn till fortsättningsklass
 Anna-Mia Jonsson & Wayra
 Uppflyttn till mästarklass
 Charlotte Erngren & Lisa
 Uppflyttn till mästarklass
 Madeleine Fantl & Maxi
 Svenskt spårchampionat
 Eva Rangwe & Edvin
 Sv rallylydnadschampionat
 Eva Rangwe & Snövit
 RLD Mästarklass (championat)
 Anna-Mia Jonsson & Chaska
 LD Startklass
 Anja Skog & Dolly
 Uppflyttn till avancerad klass
 Anna-Mia Jonsson & Wayra
 Uppflyttn till avancerad klass
 Gun Holmberg & Alice
 Uppflyttn till avancerad klass
 Charlotte Erngren & Moa
 Uppflyttn till avancerad klass
 Charlotte Erngren & Egon
 Uppflyttn till fortsättningsklass
 Anja Skog & Dolly
 Uppflyttn till fortsättningsklass
 Anna-Mia Jonsson & Chaska
 Uppflyttning till klass 2 Hopp

 

Bästa brukshund 2018
Madeleine Fantl & Maxi

Bästa lydnadshund 2018
Angelica Adolfsson & Jippi

Bästa rallylydnadshund 2018
Camilla Bermell & Chili

Bästa agilityhund 2018
Helene Apelqvist & Cleo

Bästa noseworkhund 2018
Susanna Parviainen & Essie

Bästa utställningshund 2018
Madeleine Fantl & Maxi

Bästa allroundhund 2018
Helene Apelqvist & Cleo

Årets Högrehund 2018
Maarit Bäcklander & Spot

Årets Lägrehund 2018
Inget ekipage

Årets Appellhund 2018
Angelica Adolfsson & Atchi Prosit

 

Klubbmästare 2019

BRUKS Kerstin Thuvesson & Cassie
LYDNAD Helene Apelqvist & Dixie
RALLY Eva Rangwe & Snövit
AGILITY Helene Apelqvist & Cleo
NW Helene Apelqvist & Dixie

 

Blåbärsmästare 2019

BRUKS Angelina Haller & Uffra
LYDNAD Olle Park & Arina
RALLY Anja Skog & Driva
AGILITY Ingrid Wigur & Helga
NW Gun Holmberg & Alice

 

Läs hela resultatlistan för vandringspriserna här.
Läs hela resultatlistan för klubbmästerskapet här.