Välkommen att anmäla dig till
Månadstävling i lydnad och brukslydnad
Inofficiell tävling i brukslydnad och lydnad med riktig domarbedömning.

Nu kör vi "på riktigt" på klubben igen!

Avgift: 50 kr/start.

Nästa månadstävling: 30 oktober

Anmälan och betalning ska vara klubben tillhanda senast 22 oktober. 

Klicka här för att anmäla dig till Månadstävling i brukslydnad och lydnad.

Välkommen att anmäla dig!

 

Månadstävling i lydnad och brukslydnad 2021-08-21

- Resultat --------------------------------------

Domare alla klasser: Maria Perzon


Brukslydnad Ekl

Plac Namn Hund Ras
1 Eva Rangwe Edvin Jack russell

 

Brukslydnad Hkl

Plac Namn Hund Ras
1 Helene Apelqvist Dixie Aussie

 

Brukslydnad Lkl

Plac Namn Hund Ras
1 Brittis Olofsson Zora Kelpie
2 Brittmarii Jalmberger Ina Boxer

 

Brukslydnad Akl

Plac Namn Hund Ras
1 Madeleine Winberg Liv Boxer
2 Madeleine Fantl Rossi Dobermann
2 Eva Rangwe Karma Jack russell

 

Lydnad klass 3

Plac Namn Hund Ras
1 Eva Rangwe Edvin Jack russell

 

Lydnad klass 2

Plac Namn Hund Ras
1 Helene Apelqvist Cleo Aussie

 

Lydnad klass 1

Plac Namn Hund Ras
1 Eva Rangwe Karma Jack russell
2 Helene Apelqvist Dixie Aussie

 

Lydnad startklass

Plac Namn Hund Ras
1 Marianne Lönnmo Theia Tollare

 

Dagens bästa bruksekipage:
Madeleine Winberg & Liv
Dagens bästa lydnadsekipage:
Marianne Lönnmo & Theia

 

Grattis till alla!

 

Månadstävling i lydnad och brukslydnad 2021-07-03

- Resultat --------------------------------------

Domare alla klasser: Maria Perzon


Brukslydnad Ekl

Plac Namn Hund Ras Snitt
1 Bengt-Åke Lindhé Cola Schäfer 5,70

 

Brukslydnad Hkl

Plac Namn Hund Ras Snitt
1 Mia Cangren Malmberg Messi Schäfer 5,96
2 Ingrid Wigur Helga Aussie 3,25

 

Lydnad klass 3

Plac Namn Hund Ras Snitt
1 Eva Rangwe Edvin Jack russell 7,63

 

Lydnad klass 2

Plac Namn Hund Ras Snitt
1 Marie Sandberg Doris Schäfer 6,32

 

Lydnad startklass

Plac Namn Hund Ras Snitt
1 Mia Cangren Malmberg Messi Schäfer 7,98
2 Madeleine Winberg Liv Boxer 6,53

 

Dagens bästa bruksekipage:
Mia Cangren Malmberg & Messi
Dagens bästa lydnadsekipage:
Mia Cangren Malmberg & Messi

 

Grattis till alla!

 

Träningstävling online i rallylydnad 2021-06-05

- Resultat -------------------------------------

Domare alla klasser: Brita Holm

 

Avancerad klass

Plac Namn Hund Ras
1 Gudrun Löfgren Gibzon Kelpie

 

Fortsättningsklass

Plac Namn Hund Ras
1 Monica Ros Loui Boxer

 

Nybörjarklass

Plac Namn Hund Ras
1 Louise Palmstierna Puffa Labrador
2 Charlotte Erngren Alma Labrador
3 Gunnel Landsberg Tyra Västgötaspets

 

Grattis till alla!

 

Månadstävling online i lydnad och brukslydnad 2021-05-29

- Resultat -------------------------------------

 

Brukslydnad elitklass

Domare Mia Cangren Malmberg

Plac Namn Hund Ras Snittp Merit
1 Shadya Malmqvist Kazan Groenendal 8,16 Certp
Domarens val: Shadya Malmqvist med Kazan

 

Brukslydnad appellklass

Domare Mia Cangren Malmberg

Plac Namn Hund Ras Snittp Merit
1 Brittis Olofsson Zora Australian kelpie 8,67 Uppfl
2 Gunnel Landsberg Cocos Västgötaspets 8,50 Uppfl
3 Monica Ros Loui Boxer 7,92 Uppfl
Domarens val: Gunnel Landsberg med Cocos
 
Lydnadsklass 2

Domare Eva Rangwe

Plac Namn Hund Ras Snittp Merit
1 Linda Ryman Vera Staffordshire bullterrier 7,90 2 pr
2 Marie Eriksson Penny Collie, korthårig 2,72  
Domarens val: Marie Eriksson med Penny

 

Lydnadsklass 1

Domare Eva Rangwe

Plac Namn Hund Ras Snittp Merit
1 Heléne Lindström
Swish  Border collie 9,32 1 pr
2 Linda Ryman Hybris   8,63 1 pr 
3 Shadya Malmqvist Kazan Groenendal 8,55 1 pr
4 Gudrun Löfgren Gibzon Australisk kelpie 7,05 2 pr
5 Heléne Berzelius Balder Cocker spaniel 6,93 3 pr
Domarens val: Heléne Berzelius med Balder

 

Lydnad startklass

Domare Eva Rangwe

Plac Namn Hund Ras Snittp Merit
1 Gunnel Landsberg Cocos Västgötaspets 175,0 Uppfl
2 Monica Ros Loui Boxer 158,0 Godk
3 Jenny Wallin Justin Hovawart 142,0 Godk
4 Jenny Wallin Jördis Welsh corgi cardigan 86,0  
5 Jenny Wallin Maggie Welsh corgi cardigan 81,0  
Domarens val: Jenny Wallin med Justin

 

Månadstävling online i lydnad och brukslydnad 2021-04-24

- Resultat -------------------------------------

Domare alla klasser: Ola Hansson

 

Brukslydnad Ekl

Plac Namn Hund Ras Snitt Merit
1 Maarit Bäcklander Spot Aussie 5,04 GK
Disk Eva Rangwe Edvin Jack russell (6,60)  

 

Brukslydnad Lkl

Plac Namn Hund Ras Snitt Merit
1 Brittis Olofsson Zora Kelpie 8,20 Uppfl
2 Kerstin Thuvesson Cassie Flat 6,95 GK 

 

Brukslydnad Akl

Plac Namn Hund Ras Snitt Merit
1 Monica Ros
Loui Boxer 7,58 Uppfl
2 Gunnel Landsberg Cocos Västgötaspets 7,17 Uppfl 
3 Gudrun Löfgren Gibzon Gibzon Kelpie 5,25 GK
4 Heléne Berzelius Balder Cocker spaniel 5,08 GK

 

Lydnad klass 3

Plac Namn Hund Ras Snitt Merit
1 Eva Rangwe Edvin Jack russell 8,57 1 pris

 

Lydnad klass 1

Plac Namn Hund Ras Snitt Merit
1 Helene Apelqvist
Dixie Aussie 8,73 1 pris
2 Gudrun Löfgren Gibzon Kelpie 6,53 3 pris

 

Lydnad startklass

Plac Namn Hund Ras Poäng Merit
1 Gunnel Landsberg
Cocos Västgötaspets 183,5 Uppfl
2 Brittis Olofsson Zora Kelpie 176,0 Uppfl
3 Monica Ros Loui Boxer 162,0 Uppfl
4 Francine Skoglund Cookie   159,0 GK
5 Francine Skoglund Cupcake   150,5 GK

 

Grattis till alla!

 

Träningstävling i rallylydnad 2020-10-31

- Resultat -------------------------------------

Domare alla klasser: Chatrine Strandli
Domarskrivare: Brita Holm och Ann Cathrine Stahre
Tävlingssekreterare: Mia Cangren Malmberg

Mästarklass

Plac Namn Hund Poäng
1 Brita Holm Soya 82
2 Mona Karlsson Zigge 80
3 Anja Skog Snövit 72
4 Eva Rangwe Edvin 62
  Ulla Henell Aslan Disk
  Elise Hagelin Ollie Disk

 

Avancerad klass

Plac Namn Hund Poäng
1 Anja Skog Dolly 95

 

Fortsättningsklass

Plac Namn Hund Poäng
1 Anja Skog Driva 96
2 Willma Thorin Dundra 86
3 Malin Törngren Åke 83
4 Willma Thorin Nisse 75

 

Nybörjarklass

Plac Namn Hund Poäng
1 Linnea Eklund Janis 100
2 Sue Eriksson Nora 99
3 Sanna Blomqvist Bosse 88
4 Anna Hermansson Dandi 86
5 Anna Hermansson Rambo 84
6 Ulla Henell Marlon 76
7 Anita Östby Elis 69
8 Yvonne Karlsson Luna 48
9 Yvonne Karlsson Nova 42

 

Grattis till alla!

 

Månadstävling i lydnad och brukslydnad 2020-10-24

- Resultat -------------------------------------

 

Brukslydnad elitklass

Domare Mia Cangren Malmberg, TL Anja Skog, DS Lena Ohlsson

Plac Namn Hund Ras Snittp
1 Eva Rangwe Edvin Jack russell terrier 7,30

 

Brukslydnad lägre klass

Domare Mia Cangren Malmberg, TL Anja Skog, DS Lena Ohlsson

Plac Namn Hund Ras Snittp
1 Lena Andreasson Kat Border collie 6,16

 

Brukslydnad appellklass

Domare Mia Cangren Malmberg, TL Eva Rangwe, DS Lena Ohlsson

Plac Namn Hund Ras Snittp
  Gunnel Landsberg Cocos Västgötaspets Bröt

 

Lydnadsklass 3

Domare Mia Cangren Malmberg, TL Johan Liw, DS Lena Ohlsson

Plac Namn Hund Ras Poäng
1 Anne-Li Olausson Jossan Border collie 224,5
2 Eva Rangwe Edvin Jack russell terrier 209,5
3 Mona Karlsson Zigge Border collie 185,5
4 Lena Andreasson Kurre Working kelpie 146,5

 

Lydnadsklass 2

Domare Anja Skog, TL Anne-Li Olausson, DS Mette Handler

Plac Namn Hund Ras Poäng
1 Johan Liw Duke Border collie 223,0

 

Lydnadsklass 1

Domare Anja Skog, TL Mona Karlsson, DS Hillevi Lööw

Plac Namn Hund Ras Poäng
1 Gunnel Landsberg Tyra Västgötaspets 176,5

 

Startklass

Domare Anja Skog, TL Charlotte Erngren, DS Mette Handler och Gunnel Landsberg

Plac Namn Hund Ras Poäng
1 Gunnel Landsberg Cocos Västgötaspets 145,5
2 Mette Handler Uni Norsk buhund 134,0
3 Yvonne Karlsson Luna Labrador 133,5
4 Mia Cangren Malmberg Messi Schäfer 132,0
5 Marianne Lönnmo Theia Tollare 110,0
6 Hillevi Lööw Lotta Collie, kh 104,5
7 Benny Olsson Ixe Schäfer 101,0

 

Dagens bästa bruksekipage:

 Förare

 Hund

Snittpoäng

 Eva Rangwe

 Edvin

7,30

 

Dagens bästa lydnadsekipage:

 Förare

 Hund

Snittpoäng

 Gunnel Landsberg

 Cocos

7,28

 

Grattis till alla!