Månadstävling i lydnad och brukslydnad 2020-10-24

- Resultat -------------------------------------

 

Brukslydnad elitklass

Domare Mia Cangren Malmberg, TL Anja Skog, DS Lena Ohlsson

Plac Namn Hund Ras Snittp
1 Eva Rangwe Edvin Jack russell terrier 7,30

 

Brukslydnad lägre klass

Domare Mia Cangren Malmberg, TL Anja Skog, DS Lena Ohlsson

Plac Namn Hund Ras Snittp
1 Lena Andreasson Kat Border collie 6,16

 

Brukslydnad appellklass

Domare Mia Cangren Malmberg, TL Eva Rangwe, DS Lena Ohlsson

Plac Namn Hund Ras Snittp
  Gunnel Landsberg Cocos Västgötaspets Bröt

 

Lydnadsklass 3

Domare Mia Cangren Malmberg, TL Johan Liw, DS Lena Ohlsson

Plac Namn Hund Ras Poäng
1 Anne-Li Olausson Jossan Border collie 224,5
2 Eva Rangwe Edvin Jack russell terrier 209,5
3 Mona Karlsson Zigge Border collie 185,5
4 Lena Andreasson Kurre Working kelpie 146,5

 

Lydnadsklass 2

Domare Anja Skog, TL Anne-Li Olausson, DS Mette Handler

Plac Namn Hund Ras Poäng
1 Johan Liw Duke Border collie 223,0

 

Lydnadsklass 1

Domare Anja Skog, TL Mona Karlsson, DS Hillevi Lööw

Plac Namn Hund Ras Poäng
1 Gunnel Landsberg Tyra Västgötaspets 176,5

 

Startklass

Domare Anja Skog, TL Charlotte Erngren, DS Mette Handler och Gunnel Landsberg

Plac Namn Hund Ras Poäng
1 Gunnel Landsberg Cocos Västgötaspets 145,5
2 Mette Handler Uni Norsk buhund 134,0
3 Yvonne Karlsson Luna Labrador 133,5
4 Mia Cangren Malmberg Messi Schäfer 132,0
5 Marianne Lönnmo Theia Tollare 110,0
6 Hillevi Lööw Lotta Collie, kh 104,5
7 Benny Olsson Ixe Schäfer 101,0

 

Dagens bästa bruksekipage:

 Förare

 Hund

Snittpoäng

 Eva Rangwe

 Edvin

7,30

 

Dagens bästa lydnadsekipage:

 Förare

 Hund

Snittpoäng

 Gunnel Landsberg

 Cocos

7,28

 

Grattis till alla!

 

Träningstävling i rallylydnad 2020-10-31

- Resultat -------------------------------------

Domare alla klasser: Chatrine Strandli
Domarskrivare: Brita Holm och Ann Cathrine Stahre
Tävlingssekreterare: Mia Cangren Malmberg

Mästarklass

Plac Namn Hund Poäng
1 Brita Holm Soya 82
2 Mona Karlsson Zigge 80
3 Anja Skog Snövit 72
4 Eva Rangwe Edvin 62
  Ulla Henell Aslan Disk
  Elise Hagelin Ollie Disk

 

Avancerad klass

Plac Namn Hund Poäng
1 Anja Skog Dolly 95

 

Fortsättningsklass

Plac Namn Hund Poäng
1 Anja Skog Driva 96
2 Willma Thorin Dundra 86
3 Malin Törngren Åke 83
4 Willma Thorin Nisse 75

 

Nybörjarklass

Plac Namn Hund Poäng
1 Linnea Eklund Janis 100
2 Sue Eriksson Nora 99
3 Sanna Blomqvist Bosse 88
4 Anna Hermansson Dandi 86
5 Anna Hermansson Rambo 84
6 Ulla Henell Marlon 76
7 Anita Östby Elis 69
8 Yvonne Karlsson Luna 48
9 Yvonne Karlsson Nova 42

 

Grattis till alla!